אנ''א – רשת אכסניות ישראליות

תוכניות חינוכיות

מתוך הכרה בשליחותה החינוכית מפעילה אנ"א מרכזים חינוכיים המציעים מגוון תכניות חינוכיות לתלמידים, סגלי הוראה, משפחות מטיילות, חיילים, גמלאים ותיירים. התכניות מציעות חוויה מרתקת ומוחשית המותאמת למיקום הגיאוגרפי וההיסטורי של האכסניה, ומהווה ערך מוסף לשירותי האירוח והלינה. הפעילויות מתקיימות בעברית ובאנגלית, גם בשעות הערב, חלקן בתאום מראש ומשמשות הן את אורחי האכסניות והן מבקרים חיצוניים.
 
"חדשות המרד הגדול" מיצג חינוכי באכסניית מצדה

"חדשות המרד הגדול" מיצג חינוכי באכסניית מצדה

במיצג נחשפים הצופים לאירועים הדרמטיים שהתרחשו בין השנים 74-66 לספירה באמצעות מדיום חדשותי עכשווי ובשיתוף פעיל של הקהל.

לכתבה המלאה
"קווים אדומים בדמוקרטיה הישראלית"

"קווים אדומים בדמוקרטיה הישראלית"

האם ניתן לנהל אחרת את המחלוקות ואי ההסכמות בחברה הישראלית?

לכתבה המלאה
"יושבים על הגדר" מיצג חינוכי באכסניית תל חי

"יושבים על הגדר" מיצג חינוכי באכסניית תל חי

המרכז החינוכי החדש באכסניית הנוער תל חי מציע פעילות חינוכית להעמקת הידע על ההתיישבות באצבע הגליל

לכתבה המלאה
באנ"א בית שאן מוזמנים האורחים ליהנות מתחרות ניווט סלולרי המשלבת אפליקציה ייעודית ומערכת בקרה ממוחשבת.
המשתתפים במשחק מתחלקים לחוליות ויוצאים להרפתקה מצוידים בחוברת משימות ותצלום אוויר.
במהלך הניווט נחשפים המשתתפים לאתרים שונים בעיר בית שאן ולפרקים מתולדות העיר.
לסיום מתכנסים המתחרים באכסניה, לסיכום הפעילות והכרזה על המנצחים.
באכסניית מצדה מוצעת תכנית חינוכית המיועדת לתלמידים, חיילים, סגלי הוראה, תיירים ומשפחות.
במיצג נחשפים הצופים לאירועים הדרמטיים שהתרחשו בין השנים 74-66 לספירה באמצעות מדיום חדשותי עכשווי ובשיתוף פעיל של הקהל. במהלך הצפייה עונים המשתתפים על סקר חי המשולב במיצג בו הם נדרשים להחליט, בלחיצה על שלטי ההצבעה שבידיהם, כיצד הם היו פועלים אילו חיו בתקופת המרד.
המרכז החינוכי באנ״א פקיעין מציע מגוון פעילויות להעמקת חווית המבקרים בכפר והעשרתה.באמצעות מיצג אורקולי וחידון אינטראקטיבי הנערכים באכסניה מוזמנים הצופים למסע בין ההיסטוריה וההווה של העדות השונות בפקיעין ולמפגש מרתק עם העדה הדרוזית, מורשתה ומאפייניה. סיורים מודרכים, מפגשים ואירוח בבתי הכפר חושפים את המשתתפים להווי המיוחד השורר בפקיעין אשר מוכיח כי קיום משותף אינו רק חלום.
המרכז החינוכי באנ"א תל חי מציע פעילות חינוכית להעמקת הידע על ההתיישבות באצבע הגליל. באמצעות דגם תלת ממדי, מיצג אורקולי ותחרות ידע אינטראקטיבית מבקש המרכז לחשוף את המשתתפים לאבני דרך בהתפתחות האזור ולסוגיות הקיומיות והערכיות אשר עיצבו אותו – התהוות הגבולות, השליטה על מקורות המים, החיים תחת איום בטחוני, אדם וטבע ועוד.
האם ניתן לנהל אחרת את המחלוקות ואי ההסכמות בחברה הישראלית? לשם התמודדות עם שאלה זו, עם אלימות כדרך שכיחה לפתרון בעיות ועם תחושה קשה של איבוד התשתית הערכית המשותפת הוקם המרכז החינוכי ע"ש רבין לפני כעשור. תג מחיר, הדרת נשים, אלימות במגרשי הכדורגל, בכבישים, במועדונים ובבתי הספר, גילויי גזענות כלפי העולים מאתיופיה ובני מעוטים, מחאה חברתית לוהטת, אמון העם במנהיגיו, כל אלה היו ועודן סוגיות בוערות בדמוקרטיה הישראלית הצעירה.
המרכז החינוכי מציע לאורחים באכסניית אגרון פעילות משלימה לביקור בעיר המזמנת מפגש עם פניה העכשוויות של הבירה. באמצעות תחרות ידע אינטראקטיבית מוזמנים המשתתפים לצבור מידע נוסף על העיר ולהיחשף למורכבות החיים בירושלים של שנות ה 2000.
תבליטי תלת מימד של ארץ ישראל מוצבים במספר אכסניות ברחבי הארץ ומציעים למתארחים פעילות לימודית, חווייתית המכוונת להוביל את המשתתפים להתבוננות בתבנית נוף הארץ וללימוד על מאפייניה הגיאוגרפיים, הפיסיים, ההתיישבותיים ועוד.
לצד הדגמים מוצבות עמדות הדרכה קוליות המספקות, בלחיצת כפתור, מידע בעברית ובאנגלית
על מבנה הארץ ועל האזור בו מתקיים הטיול.
בחצר אכסניית כרי דשא דגם אלומניום של ארץ ישראל באורך של כ-6 מ', אשר ממחיש את המבנה הטופוגרפי של הארץ ומציג את הערים המרכזיות במדינה, כבישים ראשיים ואכסניות הנוער. המודל מהווה בסיס לפעילות בנושא מים בישראל: המחשת תוואי המוביל הארצי, הדגמת ירידת המשקעים באזורים השונים, אופן זרימת המים לנחלים, מאגרי מים ומי שיטפונות ועוד. לצד הדגם מוצבת עמדת הדרכה קולית.
סדנאות גיבוש וכיף המבוססות על משחקים קבוצתיים אשר מחזקים קשר ושיתוף פעולה בין המשתתפים. לאורחים מכל גיל מובטח ערב ססגוני, מהנה ומאתגר! התכנית כוללת פעילות מחשבתית-חינוכית מגוונת המנוהלת באווירה רגועה ותורמת לבניית קשרים חברתיים, ופיתוח תקשורת בין אישית נעימה. הפעילות נערכת בחלוקה לקבוצות הנעות בסבב בין מספר תחנות כגון: מרוץ מגלשיים, בלוקוס, משחקי אסטרטגיה ועוד. לכל קבוצה מתלווה מנחה.
המרכז החינוכי באכסניית שלומי מציע למבקרים מגוון פעילויות מהנות להעמקת ההכרות עם העיר שלומי והגליל המערבי.
מרחב הגליל המערבי אוצר בחובו נופים מגוונים, סיפורים היסטוריים ייחודיים, צורות יישוב שונות ועושר דתי ותרבותי. לאלה ועוד חושף המרכז החינוכי את אורחיו באמצעות שעשועון ידע אינטראקטיבי לקבוצות, משחק תחרותי למשפחות, טיול סובב אכסניה ותבליט תלת ממדי של ארץ ישראל.
אכסניית אילת מזמינה את אורחיה לקחת חלק בפעילות חינוכית חווייתית. התכנית מבקשת להעלות למודעות את המדבר כאזור חי ופעיל, ואת העיר אילת וסביבתה כמרחב מגוון ורב פנים המאפשר טיול ולימוד לצד בילוי ונופש.
מערכת מודולרית הכוללת עמדות הסבר קוליות, סרטון הדמיה תלת ממדי ושימוש בחללים הפתוחים ובממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בעת ביצוע חפירות ההצלה בשטח האכסניה, חושפת בפני המבקרים את סיפורו המעניין של האתר.
בין דפיו של ספר הספרים הנצחי משוטטות דמויות האדם הראשון, נח והתיבה, אברהם אבינו, שמשון השופט, אסתר המלכה, ועוד דמויות רבות ומגוונות, אשר מהוות את התשתית להתהוותו של עם ישראל.
סיפורן הוא בעצם סיפורינו.


ציר ההדרכה בתכנית זו מתמקד בשרשי הקשר של האוכלוסייה היהודית לתל אביב-יפו
ובהתפתחות הדמוגרפית של היישוב היהודי בעיר. העיר העברית הראשונה, בה הוכרזה הקמת מדינת ישראל, מהווה מקום בו חלו נקודות מפנה חשובות בהיסטוריה היהודית בארץ ישראל, לכן מאפשרת תל אביב הזדמנות חינוכית לעמוד ב"צומת הציונות": בין חלום למציאות, בין "אלטנוילנד" לתל אביב, ועוד.
אנ"א פוריה – לעשרת עמדות ההסבר הקיימות באכסניות ברחבי הארץ נוספה עמדה חדשה במרפסת אכסניית פוריה הפונה לנוף הכנרת. העמדה כוללת משקפת, תרשים של הנוף עם נקודות ציון מרכזיות, והסבר קולי המתאר ציוני דרך בהתפתחות האזור. המסבירן מציע הסבר בעברית ובאנגלית וכן הסבר בפישוט לשוני עבור אנשים עם מוגבלויות. בנוסף מצויד המסבירן ברכיבים להנגשה עבור ליקויי ראיה ושמיעה.
עבור לתוכן העמוד